| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
Table 1: Flyaweight Foods Historical Data
(Dollars per share)
FY1
FY2
FY3
FY4
FY5
Sales per share4.25
5.60
6.40
7.35
8.05
EPS1.20
1.85
2.30
2.79
3.10
Dividends0
0
0.10
0.20
0.35
Free Cash Flow-2.50
-2.10
-1.85
-1.60
-1.25
Table 2: Current Market Conditions
(Consensus estimates)
Expected 5-year EPS growth
8.0%
Expected 1-year Dividend yield
2.2%
Current Treasury yield (10-year note)
4.8%
Food industry beta (specialty segment)
0.95
Judging by the data in Table 1, the most appropriate method for valuing Flyaweight would be:Table 3: Forecast Values for Flyaweight
Forecast
Average total liabilities per share$14.40
Average owners’ equity per share$12.70
Profit margin29%
Sales per share$10.70
Dividend payout ratio10%
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
one-year dividend growth + long-term EPS growth − long-term risk free rate
Equity risk premium = 2.2% + 8.0% – 4.8% = 5.4%
Required rate of return = Risk free rate + (beta × market risk premium)
Required rate of return = 4.8% + (0.95 × 5.4)
Required rate of return = 9.9%
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
SGR | Impact on SGR |
| ||||
| ||||
|
ROE = profit margin × asset turnover × financial leverage
ROE = (0.29) × ($10.70 / $27.10) × ($27.10 / $12.70)
ROE = 0.244 = 24.4%
ROE will rise as asset turnover rises.
SGR = retention rate × ROE
SGR = (1 – 0.10) × 0.244
SGR = 0.90 × 0.244
SGR = 0.22
The SGR of the firm is approximately 22%.
SGR will increase as rising asset turnover increases ROE.
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
Samson:
Current Price:
$36.00
Sales:
$75,000,000
Net Income:
$5,700,000
Assets:
$135,000,000
Liabilities:
$95,000,000
Equity:
$60,000,000
Wellborn:
Current Price:
$21.25
Dividends expected to be received at the end of 2006:
$1.25
Dividends expected to be received at the end of 2007:
$1.45
Price expected at year-end 2007:
$27.50
Required return on equity:
9.50%
Risk-free rate:
3.75%
Other financial information:
One-year forecasted dividend yield on market index:
1.75%
Consensus long-term earnings growth rate:
5.25%
Short-term government bill rate:
3.75%
Medium-term government note rate:
4.00%
Long-term government bond rate:
4.25%
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
ABC, Inc. Valuation Scenarios Item Scenario 1 Scenario 2 Scenario 3 Scenario 4 Year 0 Dividends per Share $1.50 $1.50 $1.50 $1.50 Long-term Treasury Bond Rate 4.0% 4.0% 5.0% 5.0% Expected Return on the S&P 500 12.0% 12.0% 12.0% 12.0% Beta 1.4 1.4 1.4 1.4
g (growth rate in dividends)
0.0%
3.0%Years 1-3, g=12.0%
After Year 3, g=3.0%Year 1, g=20%
Year 2, g=18%
Year 3, g=16%
Year 4, g=9%
Year 5, g=8%
Year 6, g=7%
After Year 6, g=4%
| ||
| ||
|
Year
Dividend 0 1.50 1 1.50 × 1.2 = 1.80 2 1.80 × 1.18 =2.124 3 2.124 × 1.16 = 2.464 4 2.464 × 1.09 = 2.686 5 2.686 × 1.08 = 2.900 6 2.901 × 1.07 = 3.103 7 3.103 × 1.04 = 3.227
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
V0 = $1.00 / 1.14 + $1.20 / (1.14)2 + $22.00 / (1.14)2 = $18.73
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
(Alternatively, you could use your financial calculators to solve for the future value to find D1, D2, D3, and D4.)
D1 = D0(1+g) = $0.80(1.25) = $1.00
D2 = D1(1+g) = $1.00(1.25) = $1.25
D3 = D2(1+g) = $1.25(1.15) = $1.4375
D4 = D3(1+g) = $1.4375(1.15) = $1.6531
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
V0 = [$1.77(1 + 0.04)] / (0.10 – 0.04)] = $30.68
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
Year | Dividend |
1 | $1.0600 |
2 | $1.1236 |
3 | $1.1910 |
V3: | $1.191/(0.10 – 0.06) = $29.78 |
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
<P [td=1,1,122]Benson Orchards | Terra Firma Development | |
Price/earnings ratio | 18.5 | <P [/td] |
Most recent dividend | $0.56 per share | $1.67 per share |
Estimated stock return | 15% | <P [/td] |
Estimated market return | <P [td=1,1,183]13% | |
Beta | 1.2 | 1.7 |
Trailing profits | $5.16 per share | <P [/td] |
Stock-market value | $123 million | $1.678 billion |
Shares outstanding | <P [td=1,1,183]875 million |
Benson Orchards | Terra Firm Development |
| ||||
| ||||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
PVGO = $41 – ($3.64 / 0.09) = $0.56
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
PVGO = $42 – ($1.25 / 0.12) = $31.58
| ||
| ||
|
P0 / E0 = [($0.75)(1 + 0.11)/$3.50] / (0.13 – 0.11) = 11.8929
| ||
| ||
|
P0 / E1 = ($0.75/$3.50) / (0.13 – g) = 10, g = 10.86%
| ||
| ||
|
P0 / E1 = ($0.75 / $3.50) / (0.13 – 0.11) = 10.714
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
V0 = ($100par × 11%) / 7.5% = $146.67
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
V0 = ($100 × 0.05) / 0.065 = $76.92
| ||
| ||
|
V0 = ($100par × 7%) / 9% = $77.78
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
[td=1,1,127]
Middle Hickory Co.
Lower Elm Inc.
FCFE
Negative
Positive and growing
Capital investment
Significant
Decreasing
Middle Hickory | Lower Elm |
| ||||
| ||||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
P/E multiple | DDM |
| ||||
| ||||
|
Terminal Value | = P/E × EPS |
= 8 × 12 = 96 |
Ancis says that, given AB’s wildly varying historical dividend growth, he wants to value the firm using 3 different scenarios. The Low-Growth scenario calls for 3% annual dividend growth in perpetuity. The Middle-Growth scenario calls for 12% dividend growth in years 1 through 3, and 3% annual growth thereafter. The High-Growth scenario specifies dividend growth year by year, as follows:
AlphaBetaHydroxy, Inc.
Historical Dividend Growth
Year
Dividend Growth
Rate (%)−1
+20
−2
+58
−3
−27
−4
−19
−5
+38
−6
+17
−7 and earlier
+3
Nutting suggests that the scenarios are incomplete, saying that she’d like to include some additional assumptions for the various scenarios. For example, while she would estimate the return on the S&
AlphaBetaHydroxy, Inc.
High-Growth Scenario
Year
Dividend Growth
Rate (%)1
20
2
18
3
16
4
9
5
8
6
7
7 and thereafter
4
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
where:
E = earnings per share
r = required return
(E / r) is the value of the assets in place
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
Earnings per Share (EPS)
Year 0
$4.00
Year 1
$6.00
Year 2
$9.00
Year 3
$13.50
| ||
| ||
|
Year 1: 6 × 0.4 = 2.4
Year 2: 9 × 0.4 = 3.6
Year 3: 13.5 × 0.4 = 5.4
Year 4: (13.5 × 1.02) × 0.8 = 11.016
ABC, Inc. Valuation Scenarios Item Scenario 1 Scenario 2 Scenario 3 Scenario 4 Year 0 Dividends per Share $1.50 $1.50 $1.50 $1.50 Long-term Treasury Bond Rate 4.0% 4.0% 5.0% 5.0% Expected Return on the S&P 500 12.0% 12.0% 12.0% 12.0% Beta 1.4 1.4 1.4 1.4 g (growth rate in dividends)
0.0%
3.0%
Years 1-3, g=12.0%
After Year 3, g=3.0%
Year 1, g=20%
Year 2, g=18%
Year 3, g=16%
Year 4, g=9%
Year 5, g=8%
Year 6, g=7%
After Year 6, g=4%
| ||
| ||
|
(1.5 × 1.05) / (0.152 − 0.05) + [1.5 × (5 / 2) × (0.20 − 0.05)] / (0.152 − 0.05)
| ||
| ||
|
V0 = [($6 × 1.08) / 1.10] + [($6 × (1.08)2) / 1.102] + [ ($6 × (1.08)2 × 1.05) / (1.102 × (0.10 – 0.05))] = $133.13
| ||
| ||
|
Year | CF |
1 | 0 |
2 | 0 |
3 | 1 |
4 | 2 |
4 | 10 |
0/1.0856 + 0/(1.0856)2 + 1/(1.0856)3 + (2 + 10)/(1.0856)4 = $9.42
| ||
| ||
|
V0 = [$6(1 + 0.05) + $6(2/2)(0.08 – 0.05)] / (0.10 – 0.05) = $129.60
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
Strong | Hatchett |
| ||||
| ||||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
g = [1 – ($2/$4)](0.16) = 8%
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
| ||
| ||
|
Most recent dividend per share | $0.55 |
Growth rate, next 2 years | 30% |
Growth rate, after 2 years | 12% |
Trailing P/E | 25.6 |
Financial leverage | 3.4 |
Sales | $11.98 per share |
Asset turnover | 11.2 |
Estimated market rate of return | 13.2% |
| ||
| ||
|
欢迎光临 CFA论坛 (http://forum.theanalystspace.com/) | Powered by Discuz! 7.2 |