| Taxes Payable Computation:  | 
|   | Year-1  | Year-2  | 
| NOI (g = 4%)  | $64,000  | $66,560  | 
| Less depreciation  | (25,000)  | (25,000)  | 
| Less interest  | (32,000)  | (32,000)  | 
| Taxable income  | 7,000  | 9,560  | 
| times tax rate  | 0.36  | 0.36  | 
| Income taxes payable  | $2,520  | $3,442  | 
|   |   |   | 
| Cash flow after taxes (CFAT) Computation:  | 
|   | Year-1  | Year-2  | 
| NOI (g = 4%)  | $64,000  | $66,560  | 
| Less debt service  | (35,000)  | (35,000)  | 
| Before tax cash flow  | $29,000  | $31,560  | 
| Less taxes payable  | (2,520)  | (3,442)  | 
| CFAT  | $26,480  | $28,118  | 
Equity reversion after taxes (ERAT) = net selling price – mortgage balance – taxes. 
First, compute taxes. 
Recaptured depreciation = 2 × $25,000 = $50,000 
Tax on recaptured depreciation = $50,000 × 0.28 = $14,000 
Total gain on sale = net selling price – adjusted basis 
Net selling price = sales price – cost of sale = $650,000 ? 50,000 = $600,000 
Adjusted basis = cost - accumulated depreciation = $500,000 ? 50,000 = $450,000 
Total gain = $600,000 ? 450,000 = $150,000. 
Long-term capital gain tax = capital gains tax rate x (total gain - recaptured depreciation) 
= 0.20 × (150,000 ? 50,000) = 0.20 × 100,000 = $20,000 
Total taxes payable = tax on recaptured depreciation + long-term capital gains tax 
= $14,000 + $20,000 = $34,000
ERAT = net selling price – mortgage balance – taxes. 
= 600,000 ? 385,000 ? 34,000 = $181,000 
Relevant Cash Flows 
| Year  | 0  | 1  | 2  | 
| EI*  | -$150,000  |  |  | 
| CFATt  |   | $26,480  | $28,118  | 
| ERAT  |  |  | $181,000  | 
*Equity investment = 0.30 × 500,000 = $150,000 
Using your TI BAII Plus: 
[CF] [2nd] [CLR WORK]
-150,000 [+/–] [ENTER] [↓ ]
26,480 [ENTER] [↓] [↓]
209,118 [Enter] (Note: CF2 = 28,118 + 181,000)
[NPV] {6} [ENTER] [↓]
[CPT] = $61,095.41
[IRR] [CPT] = 27.23%