返回列表 发帖
Are the quick ratio and the debt-to-capital ratio used primarily to assess a company’s ability to meet short-term obligations?
Quick ratioDebt-to-capital ratio
A)
Yes Yes
B)
Yes No
C)
No Yes



The quick ratio is a liquidity ratio. Liquidity ratios are used to measure a firm’s ability to meet its short-term obligations. The debt-to-capital ratio is a solvency ratio. Solvency ratios are used to measure a firm’s ability to meet its longer-term obligations.

TOP

The following data applies to the XTC Company:
  • Sales = $1,000,000.
  • Receivables = $260,000.
  • Payables = $600,000.
  • Purchases = $800,000.
  • COGS = $800,000.
  • Inventory = $400,000.
  • Net Income = $50,000.
  • Total Assets = $800,000.
  • Debt/Equity = 200%.

What is the average collection period, the average inventory processing period, and the payables payment period for XTC Company?
Average
Collection Period
Average Inventory
Processing Period
Payables
Payments Period
A)
95 days183 days274 days
B)
55 days195 days231 days
C)
45 days45 days132 days



Receivables turnover = $1,000,000 / $260,000 = 3.840
Average collection period = 365 / 3.840 = 95.05 or 95 days
Inventory turnover = $800,000 / $400,000 = 2
Average inventory processing period = 365 / 2 = 183 days
Payables turnover ratio = $800,000 / $600,000 = 1.333
Payables payment period = 365 / 1.333 = 273.82 or 274 days

TOP

An analyst has gathered the following data about a company:
  • Average receivables collection period of 37 days.
  • Average payables payment period of 30 days.
  • Average inventory processing period of 46 days.

What is their cash conversion cycle?
A)
113 days.
B)
45 days.
C)
53 days.



Cash conversion cycle = average receivables collection period + average inventory processing period – payables payment period = 37 + 46 – 30 = 53 days.

TOP

The main difference between the current ratio and the quick ratio is that the quick ratio excludes:
A)
cost of goods sold.
B)
assets.
C)
inventory.



Current ratio = (current assets / current liabilities) = [cash + marketable securities + receivables + inventory] / current liabilities
Quick ratio = [cash + marketable securities + receivables] / current liabilities

TOP

Which ratio is used to measure a company's internal liquidity?
A)
Current ratio.
B)
Interest coverage.
C)
Total asset turnover.



Total asset turnover measures operating efficiency and interest coverage measures a company’s financial risk.

TOP

Which of the following is a measure of a firm's liquidity?
A)
Equity Turnover.
B)
Cash Ratio.
C)
Net Profit Margin.



Equity turnover and net profit margin are each measures of a company's operating performance.

TOP

An analyst has gathered the following information about a company:

Balance Sheet

Assets
Cash100
Accounts Receivable750
Marketable Securities300
Inventory850
Property, Plant & Equip900
Accumulated Depreciation(150)
Total Assets2750
Liabilities and Equity
Accounts Payable300
Short-Term Debt130
Long-Term Debt700
Common Stock1000
Retained Earnings620
Total Liab. and Stockholder's equity2750

Income Statement

Sales1500
COGS1100
Gross Profit400
SG&A150
Operating Profit250
Interest Expense25
Taxes75
Net Income150

What is the receivables collection period?
A)
243.
B)
365.
C)
183.



Receivables turnover = 1,500(sales) / 750(receivables) = 2.0
Average receivables collection period = 365 / 2 = 182.5 or 183

TOP

Given the following income statement:
Net Sales200
Cost of Goods Sold55
Gross Profit145
Operating Expenses30
Operating Profit (EBIT)115
Interest15
Earnings Before Taxes (EBT)100
Taxes40
Earnings After Taxes (EAT)60

What are the interest coverage ratio and the net profit margin?
Interest Coverage RatioNet Profit Margin
A)
2.630.30
B)
7.670.30
C)
0.570.56



Interest coverage ratio = (EBIT / interest expense) = (115 / 15) = 7.67
Net profit margin = (net income / net sales) = (60 / 200) = 0.30

TOP

The cash conversion cycle is the:
A)
length of time it takes to sell inventory.
B)
sum of the time it takes to sell inventory and the time it takes to collect accounts receivable.
C)
sum of the time it takes to sell inventory and collect on accounts receivable, less the time it takes to pay for credit purchases.



Cash conversion cycle = (average receivables collection period) + (average inventory processing period) − (payables payment period)

TOP

Adams Co.'s common sized balance sheet shows that:
  • Current Liabilities = 20%
  • Equity = 45%
  • Current Assets = 45%
  • Total Assets = $2,000

What are Adams' long-term debt to equity ratio and working capital?
Debt to EquityWorking Capital
A)
0.78$250
B)
1.22$500
C)
0.78$500



If equity equals 45% of assets, and current liabilities equals 20%,  then long-term debt must be 35%.
Long-Term Debt / Equity = 0.35 / 0.45 = 0.78
Working capital = CA − CL = 45% - 20% = 25% of assets
WC = 2,000(0.25) = $500

TOP

返回列表