返回列表 发帖
Given the following income statement:
Net Sales200
Cost of Goods Sold55
Gross Profit145
Operating Expenses30
Operating Profit (EBIT)115
Interest15
Earnings Before Taxes (EBT)100
Taxes40
Earnings After Taxes (EAT)60

What are the gross profit margin and operating profit margin?
Gross Profit MarginOperating Profit Margin
A)
0.7250.575
B)
2.6301.226
C)
0.3790.725



Gross profit margin = gross profit / net sales = 145 / 200 = 0.725Operating profit margin = EBIT / net sales = 115 / 200 = 0.575

TOP

Goldstar Manufacturing has an accounts receivable turnover of 10.5 times, an inventory turnover of 4 times, and payables turnover of 8 times. What is Goldstar’s cash conversion cycle?
A)
6.50 days.
B)
80.38 days.
C)
171.64 days.



The cash conversion cycle = average receivables collection period + average inventory processing period – payables payment period. The average receivables collection period = 365 / average receivables turnover or 365 / 10.5 = 34.76. The average inventory processing period = 365 / inventory turnover or 365 / 4 = 91.25. The payables payment period = 365 / payables turnover ratio = 365 / 8 = 45.63. Putting it all together: cash conversion cycle = 34.76 + 91.25 – 45.63 = 80.38.

TOP

Using a 365-day year, if a firm has net annual sales of $250,000 and average receivables of $150,000, what is its average collection period?
A)
1.7 days.
B)
46.5 days.
C)
219.0 days.



Receivables turnover = $250,000 / $150,000 = 1.66667
Collection period = 365 / 1.66667 = 219 days

TOP

If the inventory turnover ratio is 7, what is the average number of days the inventory is in stock?
A)
52 days.
B)
70 days.
C)
25 days.



Average Inventory Processing Period = 365 / inventory turnover = 365 / 7 = 52 days.

TOP

Which of the following items is NOT in the numerator of the quick ratio?
A)
Inventory.
B)
Cash.
C)
Receivables.



Quick ratio = (cash + marketable securities + receivables) / current liabilities
Current ratio = (cash + marketable securities + receivables + inventory) / current liabilities

TOP

An analyst has collected the following data about a firm:
  • Receivables turnover = 20 times.
  • Inventory turnover = 16 times.
  • Payables turnover = 24 times.

What is the cash conversion cycle?
A)
26 days.
B)
Not enough information is given.
C)
56 days.



Cash conversion cycle = receivables collection period + inventory processing period – payables payment period.
Receivables collection period = (365 / 20) = 18
Inventory processing period = (365 / 16) = 23
Payables payment period = (365 / 24) = 15
Cash conversion cycle = 18 + 23 – 15 = 26

TOP

Given the following income statement and balance sheet for a company:

Balance Sheet

AssetsYear 2003Year 2004
Cash500450
Accounts Receivable600660
Inventory500550
Total CA13001660
Plant, prop. equip10001250
Total Assets26002910
Liabilities
Accounts Payable500550
Long term debt700700
Total liabilities12001652
Equity
Common Stock400400
Retained Earnings12601260
Total Liabilities & Equity26002910

Income Statement

Sales3000
Cost of Goods Sold(1000)
Gross Profit2000
SG&A500
Interest Expense151
EBT1349
Taxes (30%)405
Net Income944

What is the operating profit margin?
A)
0.45.
B)
0.50.
C)
0.67.



Operating profit margin = (EBIT / sales) = (1,500 / 3,000) = 0.5

TOP

Assume a firm with a debt to equity ratio of 0.50 and debt equal to $35 million makes a commitment to acquire raw materials with a present value of $12 million over the next 3 years. For purposes of analysis the best estimate of the debt to equity ratio should be:
A)
0.500.
B)
0.671.
C)
0.573.



The original debt / equity ratio = 35 / 70 = 0.5. Now adjust the numerator but not the denominator. Why? You have commitments (liabilities) but no new equity because (non-current) liabilities and assets are increased by the same amount. D/E = (35 + 12) / 70 = 0.671.

TOP

Paragon Company's operating profits are $100,000, interest expense is $25,000, and earnings before taxes are $75,000. What is Paragon's interest coverage ratio?
A)
4 times.
B)
1 time.
C)
3 times.



ICR = operating profit ÷ I = EBIT ÷ I
= 100,000 ÷ 25000 = 4

TOP

A firm has a cash conversion cycle of 80 days. The firm's payables turnover goes from 11 to 12, what happens to the firm's cash conversion cycle? It:
A)
lengthens.
B)
shortens.
C)
may shorten or lengthen.



CCC = collection period + Inv Period – Payment period.
Payment period = (365 / payables turnover) = (365 / 11) = 33; (365 / 12) = 30. This means the CCC actually increased to 83.

TOP

返回列表